Gimnazjum Gminy Oleśnica im. Szarych Szeregów - DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

foto1
TU KAŻDY ZNAJDZIE COŚ DLA SIEBIE!
foto1
MÓWISZ: GGO. MYŚLISZ: OK.!
foto1
JUŻ NIE MUSISZ SZUKAĆ. ZNALAZŁEŚ!
foto1
NASZE GIMNAZJUM JEST NA 6!
foto1
ZAPRASZAMY DO NAS!
+48 71 314 02 36
gimnazjum@olesnica.wroc.pl

Blue Flower

Blue Flower

Blue Flower

Blue Flower

Już po raz drugi Gimnazjum Gminy Oleśnica im. Szarych Szeregów i Szkoła Podstawowa Gminy Oleśnica zorganizowały obchody Dnia Języka Ojczystego.

26 lutego w auli GGO odbył się konkurs przeznaczony dla wszystkich klas gimnazjalnych, a 29. w poniedziałek dla uczniów gminnych szkół podstawowych. Wydarzenie to objął honorowym patronatem Wójt Gminy Oleśnica – Marcin Kasina.

Organizatorami uroczystości byli: Agnieszka Grondowa i Grzegorz Bińczak (nauczyciele z GGO) oraz Monika Śliwińska (nauczycielka z SPGO). W przygotowaniu zadań konkursowych dla gimnazjalistów pomagały również: Bożena Kula, Iwona Rosik i Agnieszka Grzesińska.

Obchody Dnia Języka Ojczystego miały na celu uwrażliwienie młodzieży i dzieci na potrzebę dbałości o język ojczysty. Dzisiaj bowiem młode pokolenie często kaleczy język, zubaża go, a nawet znieważa. Nie potrafimy się porozumiewać, tracimy instynkt językowy, jesteśmy niepewni tego, co piszemy i tego, jak mówimy. Dlatego warto podejmować działania, które podniosą świadomość językową. Podczas uroczystości w GGO każdy uczestnik konkursu i każdy widz mógł wzbogacić swoją wiedzę i sprawdzić umiejętności językowe poprzez zabawę.

W części oficjalnej prowadzonej przez Aleksandrę Grudzień i Nikodema Dziedzica uczniowie poznali historię ustanowienia Dnia Języka Ojczystego oraz ideę tego święta, wysłuchali też kilku bardzo dobrych recytacji w wykonaniu Kamili Skuzy, Natalii Kubackiej, Wiktorii Makulskiej, a także rodzeństwa Gabrieli i Patryka Wajerowskich. Kolejnym elementem przedsięwziecia były konkurencje humanistyczne, w których wzięły udział pięcioosobowe zespoły uczniowskie. Poszczególne zestawy zadań zawierały zagadnienia z zakresu frazeologii, środków stylistycznych, ortografii i nauki o języku. Ogromne emocje budziły zadania „z grzybkiem”, w których oprócz wiedzy, liczył się refleks przedstawiciela grupy. Po wyświetleniu pytania miał on za zadanie jak najszybciej nacisnąć przycisk zapalający lampkę, co oznaczało gotowość do odpowiedzi. Gimnazjaliści zmagali się z różnorodnymi zagadnieniami dotyczącymi lektur, historii Polski, a także biblijnych przypowieści. Natomiast uczniowie szkół podstawowych sprawdzali swoją znajomość rodzimych baśni - II Międzyszkolny Konkurs Polonistyczny rozegrał się bowiem pod hasłem „Świat baśni polskich”.

Wszystkie zadania emitowane były w postaci pomysłowej prezentacji multimedialnej, wzbogaconej licznymi filmikami, piosenkami z dawnych lat oraz fragmentami tekstów z audiobooków. Ta atrakcyjna, nowoczesna forma konkursu bardzo przypadła do gustu uczniom, którzy z chęcią angażowali się w kolejne konkurencje.

Uczestnicy obchodów Dnia Języka Ojczystego wykazali się też ogromną kreatywnością, gdyż z łatwością wcielili się w role poetów tworzących „lepieje”. Czym są „lepieje”?... To krótkie, jednozdaniowe, często nonsensowne i zabawne wierszyki składające się z dwóch wersów. Wynalezienie tej formy przypisuje się naszej noblistce - Wisławie Szymborskiej. Okazało się, że młodzi Polacy są bardzo pomysłowi i twórczy, ich miniutwory, nawiązujące do lektur i baśni, były dowcipne, przemyślane i bogate treściowo.

Wszystkie konkurencje wzbogacone zostały muzyczną oprawą. Zadbała o nią pani Agnieszka Grondowa z zespołem „Magness” z GGO. Wystąpiły także uczennice SPGO, które zaprezentowały utwór „Świat baśni” z akompaniamentem gitarowym w wykonaniu pana Grzegorza Bińczaka. Na scenie pojawili się również akordeoniści (Szymon Śliwiński, Dawid Porembski) oraz flecistka Patrycja Porembska.

Na zakończenie zaproponowano uczestnikom zabawę sprawdzającą dykcję; nie zabrakło wierszyków łamiących języki, ćwiczeń z korkiem usprawniających prawidłową wymowę i wspólnie odśpiewanej piosenki.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali z rąk Marcina Kasiny - Wójta Gminy Oleśnica i dyrektorów GGO oraz SPGO – Anny Klimkowskiej i Jana Leszka Rybiałka pamiątkowe dyplomy, kubeczki z logiem uroczystości, książki oraz inne nagrody rzeczowe.

Obchody Dnia Języka Ojczystego wspólnie przygotowane przez Gimnazjum Gminy Oleśnica im. Szarych Szeregów oraz Szkołę Podstawową Gminy Oleśnica były nowatorską lekcją języka polskiego, w której klasyczne mądrości, by bawiąc, uczyć, przeplatały się z nowoczesnymi technikami multimedialnymi.

A oto wyniki konkursu.

W kategorii szkół podstawowych:

I miejsce ex aequo – SP w Ligocie Polskiej i SP w Smolnej – opiekunowie: Małgorzata Furmanek, Beata Narwoysz

II miejsce – SP w Sokołowicach - opiekun Danuta Stempniewicz

III miejsce ex aequo - SP we Wszechświętem i SP Gminy Oleśnica – opiekunowie: Helena Jakubowska, Monika Śliwińska

IV miejsce – SP w Ligocie Małej – opiekun Izabela Stadnik

W kategorii gimnazjum:

Klasy pierwsze:

I miejsce - I D, II miejsce – ex aequo I A, I C, III miejsce - I B,

Klasy drugie:

I miejsce - II C, II miejsce – kl. B, III miejsce - II D, IV miejsce - II A

Klasy trzecie:

I miejsce - III B, II miejsce - III A, III miejsce - III C, IV miejsce - III D

 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom polonistycznych zmagań i zapraszamy na kolejną uroczystość już za rok.

Mamy nadzieję, że nasze obchody Dnia Języka Ojczystego staną się małą cegiełką w budowaniu królestwa polszczyzny.

Film z uroczystości

Galeria

Monika Śliwińska

Agnieszka Grondowa